Statiunea Gasteinertal - Austria
  Gasteinertal
Pagina formatată pentru tipărire Recomanda unui prieten



Regiune:  Salzburg


Facilitati statiune:
Diverse
Baruri/pub
Camping
Discoteca
Facilitati wellness
Inchirieri auto
Muzee
Restaurante
Shopping
Supermarket

Distanta de la granita: 871 km
Altitudine baza: 860 m
Altitudine varf: 2686 m


Caracteristici statiune:
Activitati acvatice
Inot
Pescuit
Piscina
Plimbari cu barca, hidrobiciclete si luntre
Activitati in aer
Zbor cu parapanta si parapanta cu motor
Activitati pe uscat
Activitati pe plaja
Adventure park
Badminton
Baschet
Bowling
Calarie
Escalada / Alpinism
Fotografie peisagistica
Golf
Mini Golf
Monster scooter
Mountain Bike
Parcuri cu animale salbatice si gradini zoologice
Parcuri, sah, tenis de masa, picnic, fotball, plaja…
Skateboard
Speologie
Squash
Tenis
Trekking, Hiking, Mountaineering, Nordic Walking
Volei



     Facilităţi de cazare în această staţiune

TIP DE CAZARE

ApartamentHotel

 Apartament AT5630.450,

 Apartament AT5630.1,

 Apartament AT5630.250,

 Apartament AT5630.260,

 Apartament AT5630.280,

 Apartament AT5630.400,

 Apartament AT5640.191,


... Vezi toate apartamentele din aceasta statiune

Hotel Mondi Holiday Bellevue, Bad Gastein

Hotel Norica Therme, Bad Hofgastein

Johannesbad Hotel Palace, Bad Hofgastein

Kur - und Sporthotel Alpenblick, Bad Gastein

Kurhotel Osterreichischer Hof, Bad Hofgastein

Hotel Astoria, Bad Hofgastein

Johannesbad Hotel St. Georg, Bad Hofgastein


... Vezi toate hotelurile din aceasta statiune

Descriere statiune
Spa & Welness 
Gasteinertal cuprinde trei localitati: Bad Gastein, Bad Hofgastein si Dorfgastein, si este renumit in special pentru baile termale care ofera relaxare, tratamente etc. Puteti alege dintre mai multe pachete de wellness si de infrumusatare. Galeria Heilstollen este o veche mina de aur transformata in centru de tratament. Aici puteti beneficia de tratamente naturale care ajuta la tratarea reumatismului, afectiuni ale cailor respiratorii, afectiuni ale pielii si ale aparatului locomotor. Pestera este renumita pentru combinatia perfecta a temperaturii si umiditatii, precum si pentru continutului ridicat de Radon din aer. Pe langa baile termale va puteti bucura si de parcurile acvatice care ofera distractie pentru toata familia.
Drumetii
Gasteinertal este un loc perfect pentru practicarea drumetiilor, deoarece are aproximativ 350 km de trasee marcate, bine intretinute, care va stau la dispozitie pentru a cuceri culmile alpine si pentru a descoperi minunatiile regiune. Instalatiile de urcare pe cablu va stau la dispozitie si in timpul verii la statiile Schloßalm, Stubnerkogel, Fulseck si Graukogel, aducand la indemana culmile cele mai inalte ale regiunii.
Parcul National Hohe Tauern este o adevarata comoara a zonei cu aer curat alpin. Bucurati-va de produsele traditionale de casa care sunt servite la mai mult de 50 de cabane montane din Gastein, care sunt deschise din iunie pana in toamna. Aceste cabane sunt usor accesibile cu telegondolele.
Iubitorii ciclismului se pot bucura de niste trasee de diferite dificultati bine amenajate. Aceste trasee parcurg un peisaj spectaculos si ajung la cele mai renumite obiective turistice din zona.
Alte activitati outdoor
Sa nu uitam nici despre cei care adora sporturile extreme. Ei pot practica escalada pe stancile abrupte ale culmilor din zona, sau sa incerce para-glidingul. Cei care doresc ceva mai putin extrem pot incerca trekkingul, pescuitul sau ceva mai aventuros: cautare de aur.
Daca golful este pasiunea ta iti poti imbunatati tehnica pe mai multe terenuri din regiune, dar poate ca preferi sa incerci si alte sporturi. Ce zici de un tenis? Orice ai decide, distractia este asigurata.
Dupa sporturi si miscare aveti posibilitatea sa va racoriti in Lacul Gastein, care este situat langa principalul traseu de bicicleta din zona, la promenada Achen, intre localitatile Bad Gastein si Bad Hofgastein.
Cultura
Daca vine vorba despre cultura, Gasteinertal ofera o gama larga de muzee care va permite cunoasterea istoriei, al culturii si a traditiei Austriei: Muzeul Knappenwelt din Angertal, Muzeul Schaukraftwerk din Sportgastein, Montanmuseum din Böckstein. Daca va aflati in aceasta regiune este recomandat sa faceti o vizita la Cetatea Klammstein, care este considerata cea mai veche cladire din Valea Gastein.
Cu cat se apropie sfarsitul verii, se apropie si sezonul Festivalului Harvest. Cu ocazia acestuia poti avea o perspectiva asupra viatii in mediul rural din Valea Gastein impreuna cu cunoasterea traditiilor, obiceiurilor si porturilor locale. In cadrul acestui festival sunt organizate numeroase  evenimente speciale.
Amploarea oportunitatilor din zona asigura o vacanta activa, plina de miscare, una relaxanta la spa-urile din zona, sau o combinatie a celor doua, dupa pofta inimii.

Ce inseamna pentru voi o vacanta perfecta in Alpii Austrieci? Daca implica iarba moale si proaspata, sunetul talangilor, izvoare cu apa rece ca gheata, lapte proaspat muls, toate intr-un decor demn de povestea lui Heidi, Gasteinertal este locul potrivit.

Spa & Welness 

Gasteinertal cuprinde trei localitati: Bad Gastein, Bad Hofgastein si Dorfgastein, si este renumit mai ales pentru baile termale care ofera relaxare, tratamente etc. Puteti alege dintre mai multe pachete de wellness si de infrumusatare.

Galeria Heilstollen este o veche mina de aur transformata in centru de tratament. Aici puteti beneficia de tratamente naturale care ajuta la tratarea reumatismului, afectiuni ale cailor respiratorii, afectiuni ale pielii si ale aparatului locomotor. Pestera este renumita pentru raportul optim intre temperatura si umiditate, precum si pentru continutul ridicat de radon din aer.

Pe langa baile termale va puteti bucura si de parcurile acvatice care ofera distractie pentru toata familia.

Drumetii

Gasteinertal este un loc perfect pentru practicarea drumetiilor, deoarece are aproximativ 350 km de trasee marcate, bine intretinute, care va stau la dispozitie pentru a cuceri culmile alpine si pentru a descoperi minunatiile regiune.

Instalatiile de urcare pe cablu va stau la dispozitie si in timpul verii la statiile Schloßalm, Stubnerkogel, Fulseck si Graukogel, aducand la indemana culmile cele mai inalte ale regiunii.Parcul National Hohe Tauern este o adevarata comoara a zonei cu aer curat alpin.

Bucurati-va de produsele traditionale de casa care sunt servite la mai mult de 50 de cabane montane din Gastein, care sunt deschise din iunie pana in toamna. Aceste cabane sunt usor accesibile cu telegondolele.

Alte activitati outdoor

Iubitorii ciclismului se pot bucura de niste trasee de diferite dificultati bine amenajate. Aceste trasee parcurg un peisaj spectaculos si ajung la cele mai renumite obiective turistice din zona.

Sa nu uitam nici despre cei care adora sporturile extreme. Ei pot practica escalada pe stancile abrupte ale culmilor din zona, sau sa incerce para-glidingul.

Cei care doresc ceva mai putin extrem pot incerca trekkingul, pescuitul sau ceva mai aventuros: cautator de aur in paraul Angertal.

Daca golful este pasiunea ta iti poti imbunatati tehnica pe mai multe terenuri din regiune, dar poate ca preferi sa incerci si alte sporturi. Ce zici de un tenis? Orice ai decide, distractia este asigurata.

Dupa sporturi si miscare aveti posibilitatea sa va racoriti in Lacul Gastein, care este situat langa principalul traseu de bicicleta din zona, la promenada Achen, intre localitatile Bad Gastein si Bad Hofgastein.

Cultura

Daca vine vorba despre cultura, Gasteinertal ofera o varietate de muzee ideale pentru a va imbogati cunostintele de istorie, cultura si traditie a Austriei: Muzeul Knappenwelt din Angertal, Muzeul Schaukraftwerk din Sportgastein, Montanmuseum din Böckstein. Daca va aflati in aceasta regiune va recomndam sa vizitati Cetatea Klammstein, care este considerata cea mai veche cladire din Valea Gastein.

Cu cat se apropie sfarsitul verii, se apropie si sezonul festivalului recoltei - Bauernherbst. Cu ocazia acestuia puteti capata o perspectiva unica asupra vietii in mediul rural din Valea Gastein, prin cunoasterea traditiilor, obiceiurilor si porturilor locale. In cadrul acestui festival sunt organizate numeroase  evenimente speciale.


Amploarea oportunitatilor din zona va poate asigura o vacanta activa, plina de miscare, una relaxanta la spa-urile din zona, sau o combinatie a celor doua, dupa pofta inimii.




Comentarii:
- nu sunt comentarii
Nu sunteti inregistrat/logat. Pentru a putea comenta trebuie sa fiti inregistrat.
Va puteti loga/inregistra aici.


 
 
 
FAQ | Folosirea portalului | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C | Documente oficiale
Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Termeni si conditii | design by: creyons